פינוי גג אסבסט

גג אסבסט מסוכן

האסבסט הוא חומר מסוכן אבל זה לא אומר שכל גג אסבסט הוא בהכרח מסוכן. למעשה, מרבית המבנים בעלי גגות אסבסט בישראל הם עדיין במצב תקין

מה הסכנות הטמונות בפינוי אסבסט באופן עצמאי

אסבסט גג

אם יש לכם גג אסבסט בבית, במחסן בחצר, במבנה החקלאי שלכם או במבנה התעשייה שבבעלותכם, אתם לגמרי לא לבד. יחד עם זאת, גג אסבסט הוא

עלות החלפת גג אסבסט

כשבוחנים את העלות של פירוק ופינוי גג אסבסט קיים והחלפתו בגג חדש, יש להבדיל בין שני מרכיבי מפתח של התהליך כולו: פירוק הגג הקיים ובניית

פינוי גג אסבסט מחיר

אם אתם בוחנים את הנושא של פירוק גג אסבסט לקראת התקנת גג חדש מחומרים תקניים ומודרניים, לבטח שמתם לב שפערי המחיר בתחום זה יכולים להיות

החלפת גג אסבסט מחיר

החלפת גג אסבסט מחיר

החלפת גג אסבסט מחיר החוק למניעת מפגעי אסבסט ואבק מזיק (2011) קובע שאין לסחור במוצרי אסבסט ואין להשתמש באסבסט חדש בבנייה. בנוסף, במבני ציבור קיימת

כתוצאה מהחורף והמשקעים הרבים שירדו בחורף האחרון באזור מגוריכם, הבחנתם כי חלק מהגגות של מחסני הגינה שנמצאים בשטח ביתכם ניזוקו וזקוקים להחלפה. כיוון שמדובר על מחסנים ישנים יחסית שנבנו לפני כמה עשורים, לפני כל תיקון וטיפול בגגות אלו יש לוודא כי לא מדובר על גג אסבסט. חומר האסבסט נמצא כמסוכן ביותר לבריאות, בעיקר כאשר נחשפים אל אבק אסבסט העשוי לחדור אל מערכת הנשימה.

כיוון שמדובר על חומר מסוכן לנשימה המופץ באוויר, יש לבצע פינוי גג אסבסט בצורה זהירה ובטוחה באמצעות בעלי מקצוע מוסמכים לכך. כמו כל עבודה קבלנית אחרת, גם פינוי גג אסבסט מחיר למטר תלוי בסוג והיקף העבודה – וכדי להבין כמה זה יכול לעלות לכם לשמור על הבריאות של עצמכם והסביבה, נרחיב במאמר הנוכחי על תכונותיו של חומר האסבסט, הסיבה לכך שהוא נחשב לחומר מסוכן ומהו התהליך הכרוך בפינוי גג אסבסט. 

מתי צריך לפנות גג אסבסט?

חוק האסבסט שנחקק בשנת 2011 קובע את ההנחיות והתקנות הקשורות אל פינוי וסילוק אסבסט, כדי לצמצם ככל הניתן את הנזק הבריאותי שקיים בחומר זה. השימוש באסבסט הופסק מיד כשהתגלה כי מדובר בחומר מזהם ומסכן את הסביבה, אך עד אז השימוש בו היה נפוץ במיוחד בענף הבנייה לצרכי בידוד טמפרטורה ואקוסטיקה, כך שניתן לראות את האסבסט בתצורות שונות בגגות מבנים, קירות, צינורות, מרזבים, רעפים וגם אביזרים שונים ששימשו בעיקר תעשיות גדולות.

על פי חוק אסבסט, חובת פינוי אסבסט מתייחסת עבור מבנים המשמשים את הציבור כמו מוסדות חינוך, מבני תעשייה, מבני מסחר וכל מבנה אחר המשמש קהל ציבור גדול. במקרה של שטחים הנמצאים בבעלות פרטית, קיימת חובה על בעלי השטח לתחזק ולשמר את המשטחים והמבנים שיש בהם אסבסט כדי למנוע פגיעה בהם ושחרור של סיבי אסבסט מזהמים לאוויר. כאשר מתגלה משטח עשוי אסבסט בלוי ופגום, כמו לדוגמה במקרה של גג אסבסט שבור – יש לפנות אותו לאלתר באופן מידי, בין אם מדובר על אסבסט הנמצא באזור ציבורי או פרטי.

גג אסבסט מחיר

מהו אסבסט ומדוע הוא מסוכן?

אסבסט הינו סוג של מינרל גבישי הקיים בטבע, והוא בעל תכונות עמידות גבוהות במיוחד מפני שלל גורמים סביבתיים כמו חום או קור קיצוני, רעש, לחץ, כימיקלים חזקים ועוד. כיוון שזהו חומר חזק ועמיד מאוד, בנוסף למחירו הנמוך יחסית, נעשה בו שימוש רב עבור צרכי בידוד ואקוסטיקה בעיקר בענפי התעשייה והבנייה בארץ ובעולם. נמצא כי העמידות הגבוהה שלו מזיקה לבריאות האדם, כיוון שהסיבים של האסבסט קשיחים ועמידים מאוד ולכן הם מסוגלים להיכנס למערכת הנשימה ולחולל בה בעיות בריאותיות כמו מחלות, דלקות ואף גידולים סרטניים קשים.

הסכנה בחדירת סיבי אסבסט למערכת הנשימה ולריאות קיימת רק במקרה שאותם סיבים משתחררים לאוויר, אך כיוון שמדובר על סיבים מיקרוסקופיים קטנים במיוחד לא ניתן להבחין בהם. לכן כאשר קיימים משטחים ומוצרים עשויים אסבסט שיש בהם נזק מסוים, ישנה סכנה ממשית לשחרור של אבק סיבי אסבסט שיוכלו לחדור דרך מערכת הנשימה לאנשים שנחשפים אליהם.

האם האסבסט קיים רק בגגות?

כאמור, האסבסט שימש בעבר למגוון רחב של שימושים ובפרט ליישום במבנים שונים כמו בידוד גגות, וכן גם בידוד קירות, צינורות מאגרי מים, ארובות וכו'. כאשר מדובר על אסבסט לענף הבנייה נעשה לרוב שימוש באסבסט צמנט שעורבב יחד עם חומר צמנטי, ואילו אסבסט פריך שנחשב למסוכן יותר שימש לרכיבים ומוצרים לתעשייה ולבית כמו פתיליות נפט, כיריים, פלטות חימום וכן גם מוצרי ביגוד וטקסטיל ששימשו תעשיות לצרכי בידוד.

ראו גם: איך מזהים אסבסט?

פינוי גג אסבסט – כיצד התהליך מתבצע?

על מנת למנוע יצירת של אבק אסבסט מזהם, יש לבצע פינוי גג אסבסט מצורה מבוקרת, זהירה ומקצועית. לשם כך ישנם קבלני פינוי אסבסט מורשים המחזיקים בתעודה מטעם המשרד לאיכות הסביבה. בעלי מקצוע אלו מבצעים את עבודת הפינוי באמצעות ציוד, כלים ואביזרים ייעודיים הממזערים את החשיפה של סיבי אסבסט לאוויר.

פינוי גג אסבסט מחיר למטר – מהן העלויות הכרוכות בכך?

כפי שצוין בהתחלה, פינוי גג אסבסט מחיר למטר תלוי בסוג והיקף העבודה שקבלן פינוי אסבסט נדרש לבצע. העלות הכללית של עבודה זו עשויה להתחיל מ-500 ₪ לכל מטר, כאשר מחיר זה נקבע רק לעבודת הפינוי ולא לעבודת החלפת הגג במשטח אחר.

חייגו עכשיו