הזדמנות מציאה למחירים זולים! צרו קשר ותגלו את ההבדל!

אתם יודעים שהאסבסט נחשב לחומר מסוכן לבריאות, ולכן כאשר גיליתם כי במבנה של שטיפת המכוניות הנמצא בסמוך לבניין מגוריכם נמצאים גגות אסבסט – התחלתם לחשוש שמא מדובר במפגע סביבתי שיש להתריע עליו בפני המשרד לאיכות הסביבה. 

לפני שאתם ממהרים ליצור קשר עם הגורמים הרלוונטיים, כדאי שתכירו את העובדות החשובות בנוגע לגגות אסבסט, ובאופן כללי לחומר האסבסט. למעשה כיצד תוכלו להיות מדובר כי אכן מדובר בגגות אסבסט ולא חומר אחר, והאם עליכם לעשות משהו במקרה וזה אסבסט? נענה על כל השאלות הללו במאמר הנוכחי.

מהו אסבסט?

אסבסט הוא חומר מסוג מינרל הקיים בטבע, ולו תכונות ייחודיות של חוזק ועמידות גבוהה במיוחד. כיוון שיש לו תכונות כאלו, נעשה בו שימוש נרחב בענף הבנייה לצרכי בידוד של מבנים חקלאיים, תעשייתיים וגם לעיתים עבור מבנים המשמשים למגורים. אסבסט המשמש לצרכי בנייה נקרא אסבסט-צמנט, והוא מיושם לרוב על גגות, קירות, צינורות מים, ביובים, מרזים ועוד. 

סוג נוסף של אסבסט שעשו בו שימוש הינו אסבסט-פריך, שהוא חומר ששימש בעיקר לצרכי בידוד אקוסטי או תרמי, ולכן ניתן למצוא אותו באביזרים שונים בצבא כמו פלטות חימום, שמיכות, כפפות, מבנים ועוד.

ראו גם: איך לזהות אסבסט?

פינוי אסבסט

למה האסבסט נחשב לחומר מסוכן לבריאות?

לאחר שימוש של שנים בחומר האסבסט, מחקרים שונים הראו כי חשיפה אל סיבי האסבסט גורמת למחלות מורכבות בריאות, זאת לאחר חדירתם של סיבים אלו אל מערכת הנשימה בגוף האדם. בין המחלות הנגרמות מחשיפה אל חומר האסבסט הן מחלת ריאות (אסבסטוזיס), גידולים סרטניים, דלקות בריאות ועוד חלות קלות עד קשות. הסיבה לתחלואה נמצאת בעמידות של סיבי האסבסט, שאינם מתפנים מגוף האדם באופן טבעי לאחר כניסתם אל מערכת הנשימה וכך גורמים למחלות רבות במרוצת הזמן.

האם כל משטח עשוי אסבסט נחשב למסוכן?

למרות שחומר האסבסט נחשב לחומר מסוכן, ואף נחקק חוק רשמי האוסר את השימוש בו, חשוב להדגיש כי לא כל מוצרים העשויים אסבסט יכולים להוות סכנה ממשית לבריאות. הסכנה הגבוהה ביותר באסבסט קיימת כאשר נוצר שחרור של סיבי אסבסט אל האוויר (אבק אסבסט), כיוון שסיבים אלו קלי משקל ונישאים ברוח במהירות וכך יכולים לחדור ללא הבחנה אל מערכת הנשימה של אנשים הנמצאים בקרבתם.

כיוון שאסבסט-צמנט משולב עם חומר צמנטי לצורך יישומו, מדובר על מוצרים ומשטחים קשיחים שאינם ניתנים להרס ושבירה באופן מהיר, כך שכל עוד מוצרי אסבסט-צמנט ניצבים בשלמותם – הם אינם מהווים סכנה בריאותית, כל עוד התחזוקה שלהם נשמרת באופן שוטף למניעת שחיקתם. לעומתם, משטחי אסבסט-פריך הינם בעלי רמת סיכון גבוהה יותר, כיוון שאסבסט מסוג זה יכול להתפורר ולפזר סיבים מזהמים גם במגע קל ביותר.

כיצד אפשר לזהות גג אסבסט?

כיוון שלא כל המבנים, משטחים ומוצרים עשויים אסבסט נחשבים למסוכנים, חשוב קודם כל להבין איך נראה גג אסבסט בלוי או שבור הנמצא בסיכון לפיזור חלקיקי אסבסט לאוויר. ככלל, גג אסבסט הינו גג בעל מבנה גלי, לרוב צבעו אפור, והוא מפוזר על גבי גג המבנה באמצעות לוחות אסבסט המיושמים אחד על השני. כיוון שמדובר על גגות עמידים ואיכותיים אך פחות אסתטיים, הם שימשו לרוב עבור מבנים חקלאיים או תעשייתיים כמו לולים, רפתות, מפעלים, מחסנים ביתיים או תעשייתיים וכן גם מכוני שטיפת רכבים.

מה עושים במקרה שיש גג אסבסט פגום?

בהמשך לגילוי של גג האסבסט הנמצא מול ביתכם, כעת עליכם להבין האם הגג הזה ניצב בצורה שלמה ותקינה על גבי מכון השטיפה או שיש בו פגמים, סדקים או שברים העשויים להעיד על הימצאות מפגע אסבסט מסוכן לסביבה ולבריאות. במידה והגג שלם, תוכלו להסיר דאגה מליבכם. מצד שני אם הגג ניזוק בצורה כזו או אחרת, יש לדווח על כך למשרד להגנת הסביבה ולהתריע על מפגע אסבסט שעשוי לסכן את הנמצאים בקרבתו.

תהליך פינוי אסבסט בידי קבלן מורשה

כאשר מתגלה מוצר אסבסט מסכן, החוק קובע כי יש לפרקו ולפנותו באופן מידי אל אתר הטמנה ייעודי המוסמך לעשות זאת. את תהליך הפירוק והפינוי יבצע קבלן פינוי אסבסט מורשה, שהינו קבלן המחזיק רישיון תקף מטעם המשרד להגנת הסביבה. איש מקצוע זה יגיע למקום עם ציוד מתאים לפינוי האסבסט, וכן חליפת מגן שתגן עליו מפני מגע עם סיבי אסבסט מסוכנים.

מה היה לנו בכתבה:

צריכים חברה לפינוי אסבסט?
השאירו פרטים בטופס המצורף ונחזור במהירות.

1 #
החברה המומלצת ביותר לפינוי אסבסט
0 %
מקצועיות ואמינות
0 +
לקוחות מרוצים
0 +
פירוקי גגות בשנה האחרונה

צריכים חברה לפינוי אסבסט?
השאירו פרטים בטופס המצורף ונחזור במהירות.

אל תעצרו כאן

יש עוד מה לגלות

עבודות גבס קטנות וגודולות

תהליך הסיוד כרוך במריחת שכבת טיח על משטח, העשוי לרוב מסיד ומצטבר, לכיסוי ואיטום המשטח. זה נעשה בדרך כלל על קירות ותקרות כמעיל סופי או

עלות פינוי אסבסט מחיר

עלות פינוי אסבסט מחיר

החוק הרשמי במדינת ישראל, מציין כי יש להפסיק את השימוש ביצור מוצרים באמצעות חומר האסבסט ולהסיר את כל הגגות או המבנים, העשויים מחומר זה. הסיבות