הזדמנות מציאה למחירים זולים! צרו קשר ותגלו את ההבדל!

החל משנת 1989 הופסק השימוש בחומר האסבסט, כיוון שמחקרים הציגו ממצאים מדאיגים על עליית התחלואה במערכת הנשימה כתוצאה מחשיפה אל מוצרים, רכיבים, משטחים ומבנים המכילים את חומר האסבסט. נמצא כי הסכנה הבריאותית שקיימת באסבסט עשויה להתרחש כאשר האדם נחשף אל הסיבים הגבישיים הזעירים המרכיבים את מינרל האסבסט, ולכן הופסק לאלתר השימוש בחומר זה וכן נחקק חוק פינוי אסבסט הקובע מספר תקנות אסבסט אותן יש למלא.

תקנות אסבסט – מה המשמעות בכך?

תקנות אסבסט נועדו להסדיר את תהליך צמצום החשיפה אל מוצרים המכילים אסבסט, כיוון שבעבר חומר זה שימש עבור שלל צרכים כמו בידוד של גגות וקירות במבנים, בידוד תרמי של רכיבים ובגדים בתעשייה ובצבא, וכן בידוד אקוסטי עבור התעשייה החקלאית. משום כך ניתן לומר כי השימוש באסבסט היה נפוץ מאוד, ולכן כיום ישנם שלל אזורים, שטחים, מבנים ומוצרים העשויים להכיל את חומר האסבסט המסוכן.

כדי למגר את הסכנה המהותית בחשיפה אל סיבי האסבסט, חוק האסבסט קבע תקנות לפירוק ופינוי של משטחים ומוצרי אסבסט מזהמים העשויים ליצור אבק אסבסט מזהם, המכיל מיליוני סיבים גבישיים המשתחררים לאוויר ועשויים לחדור אל מערכת הנשימה של אנשים הנמצאים בקרבת מקום.

בדיקת אסבסט במבנה

תקנות מורשה פינוי אסבסט

כיוון שמדובר בחומר מסוכן לסביבה ולבריאות, תקנות אסבסט קובעות כי רק אדם מורשה לכך על פי חוק יוכל לבצע את עבודת הפינוי איש מקצוע זה הינו קבלן פינוי אסבסט, שקיבל הסמכה לכך מטעם המשרד להגנת הסביבה. קבלן זה מחזיק בידע ובהכשרה המקצועית המתאימה לטיפול, פירוק, סילוק ופינוי של משטחי אסבסט מזהמים ומסכנים.

תקנות בנוגע לתהליך פינוי אסבסט

תקנות נוספות בחוק האסבסט מגדירות גם את תהליך פינוי האסבסט, שיבוצע כאמור על ידי קבלן מורשה לכך. תקנות אלו קובעות כי באחריותו של בעל המקצוע לפעול בצורה מחושבת וזהירה במהלך פינוי חלקי האסבסט, ולכן לרוב קבלנים אלו יבצעו הרטבה של המשטחים כדי למנוע את שבירתם ושחרור אבק וסיבי אסבסט מזהמים לאוויר.

לאחר פירוק משטחי האסבסט ממקומם, הקבלן יארוז אותם בתוך אריזות בעלות דפנות אטומות וכפולות המיועדות למטרה זו בלבד. על גבי אריזות אלו יש

לשים שלט אזהרה המתריע על הימצאות פסולת אסבסט בהן, ואותן יש להטעין על גבי משאית הובלה שתעביר את המשטחי הארוזים ישירות לאתר הטמנה מורשה.

ראו גם: פינוי גג אסבסט מחיר למטר

פטור מרישיון וקבלת היתר לפינוי אסבסט באופן מצומצם

למרות שקיימת תקנה המסדירה את תפקידו של קבלן פינוי אסבסט, קיימת אפשרות להוציא פטור לחובת תקנה זו במידה ועולה הצורך לפנות אסבסט באופן עצמאי וללא בעל מקצוע מוסמך. תקנה זו פוטרת אזרחים לקבל שירות פינוי באופן חוקי, זאת במידה ומדובר על פינוי אסבסט משטח פרטי הנמצא בבעלות האזרח המעוניין לפנות את המשטחים מביתו.

בנוסף לכך, תקנת הפטור מציבה תנאים נוספים לפינוי עצמי של אסבסט – מבצע הפינוי יהיה מעל גיל 18, שטח האסבסט המפונה לא יעלה על 50 מ"ר ומשקל המשטח לא יעבור את ה-700 ק"ג, משטחי האסבסט המיועדים לפינוי יהיו במצב שלם ללא סדקים ושברים העשויים ליצור מפגע אסבסט מזהם, וכן כי מדובר על עבודת פינוי חד פעמית בלבד.

תקנות בנוגע להסרת אסבסט בצה"ל

אחת מהתעשיות הגדולות ביותר בארץ שעשתה שימש נרחב באסבסט היא צבא ההגנה לישראל, ולכן בין תקנות אסבסט מופיע גם תקנה בנוגע להסרת משטחי אסבסט מזהמים ממקומות ומוצרים השייכים לצה"ל. נוסף על חובת הפינוי של משטחי ומוצרי אסבסט מסוכנים (אסבסט-פריך או אסבסט-צמנט שבור / סדוק / בלוי), תקנה זה מתירה פטורים בנוגע לאופן ותהליך פינוי האסבסט שאינו מחייב פנייה אל קבלן פינוי אסבסט, כך שגם חיילים שהוסמכו לכך וקיבלו היתר לעסוק בעבודות אסבסט – יוכלו לעשות זאת במסגרת הצבא.

תקנות אסבסט על מניעת ניגוד עניינים בין דוגם אסבסט למעבדה דוגמת

בכדי לאבחן באופן וודאי כי במבנה, משטח או מוצר מסוים קיימים סיבי אסבסט מסוכנים, יבצע דוגם אסבסט בדיקה מקצועית כדי לגלות האם יש סכנה באותו מוצר שנבדק. הדגימה שנלקחת מועברת אל מעבדה מקצועית המתמחה בדיגום אסבסט, וכדי למנוע תוצאה לא מהימנה בין דוגם האסבסט למעבדה אליה הדגימה מועברת – קיימת תקנה האוסרת על קיום ניגוד עניינים בין שני בעלי תפקיד אלו.

מה היה לנו בכתבה:

צריכים חברה לפינוי אסבסט?
השאירו פרטים בטופס המצורף ונחזור במהירות.

1 #
החברה המומלצת ביותר לפינוי אסבסט
0 %
מקצועיות ואמינות
0 +
לקוחות מרוצים
0 +
פירוקי גגות בשנה האחרונה

אל תעצרו כאן

יש עוד מה לגלות

משכנתא

משכנתא היא הלוואה המשמשת לרכישת נכס. ניתן להשתמש בו לקניית בית, מכונית, סירה או כל נכס אחר שעולה כסף. שליחה משכנתא היא הדרך הנפוצה ביותר

חייגו עכשיו