הזדמנות מציאה למחירים זולים! צרו קשר ותגלו את ההבדל!

הטמנת אסבסטהטמנת אסבסט

אסבסט הוא סיב מינרלי הקיים באופן טבעי שנכרה לראשונה והשתמשו בו כחומר בידוד ועמיד בפני אש. הוא היה בשימוש נרחב בייצור ובבנייה עד סוף שנות ה-70, כאשר התגלה כי אסבסט עלול לגרום לבעיות נשימה, סרטן ומצבים בריאותיים חמורים אחרים.

הטמנת אסבסט בסוף תוחלת החיים של בניין היא קריטית להבטחת בטיחות לטווח ארוך. התהליך דורש ציוד מיוחד כמו מכלים אטומים, משאיות כבדות וציוד מיוחד כמו ויברטורי בטון כדי לדחוס את החומר למסה מוצקה לפני שניתן יהיה לקבור אותו עמוק מתחת לאדמה.

סילוק בטוח של אסבסט חייב להתבצע בהתאם לתקנות המחמירות שנקבעו על ידי מנהל הבריאות לבטיחות בעבודה.

 

סכנות האסבסט

אסבסט הוא מסרטן מסוכן שהוכח כגורם לסרטן ריאות, מזותליומה ואסבסטוזיס. הוא רעיל מאוד והדרך היחידה להגן על אנשים מהשפעותיו היא על ידי הסרתו.

הדרך הנפוצה ביותר להסרת אסבסט היא באמצעות תהליך רטוב הכולל שימוש במים, חום, קיטור או כימיקלים. תהליך רטוב זה הורס את סיבי האסבסט תוך שחרור חום וקיטור שעלולים להזיק לעובדים.

תהליך יבש משתמש בפחות מים אך יותר ציוד מכני. זה הופך אותו ליקר יותר מתהליך רטוב אך בטוח יותר לעובדים מכיוון שאין כימיקלים מעורבים בשיטה זו של סילוק.

 

אסבסט היה נפוץ מאוד

אמריקה ייצרה כמעט 3.1 מיליארד טונות של אסבסט במאה ה-20, וזה הספיק כדי לכסות את מדינת מיזורי למרחק של קילומטרים עמוקים באבק רעיל. הוא נמצא בבתי ספר ישנים, בתי חולים וכנסיות שנבנו עם "אסבסט צמנט".

ישנה דאגה גוברת לגבי הסכנות של אסבסט וכיצד ניתן לשחרר אותו בקלות לאוויר כשלא נזהרים. אסבסט הוא סוג של סיבים מינרליים המגיעים מכמה סוגים של מינרלים דמויי סלע כולל סרפנטיניט ואמפיבול. כאשר מינרלים אלו מחוממים או נמעכים, הם משחררים סיבים מיקרוסקופיים הניתנים לשאיפה ולגרום למחלות מסכנות חיים כגון סרטן מזותליומה.

 

איך מבצעים הטמנת אסבסט?

ישנם ארבעה שלבים לקבורה:

  • ראשית, האסבסט מוסר מהמבנה;
  • שנית, האסבסט מועמס למכונה שתוכננה במיוחד;
  • שלישית, המכונה כותשת ואורזת את סיבי האסבסט המעורבים וחלקיקים מינרלים; 
  • רביעית, החומר נשפך בחזרה למקומו.

 

עם הגידול במספר התקנות בנושא אסבסט, ארצות הברית החלה לקבור אסבסט במזבלות. עדיין יש הרבה אנשים בחוץ המאמינים שהם לא יכולים להיפטר מהרכוש עמוס האסבסט שלהם. לקבור אותו, למכור אותו לחברת הטמנה או להעביר אותו למקום אחר. הטמנת אסבסט היא תהליך מסובך ומסוכן. זה יכול לקחת שבועות של חפירה, עבודה שוברת גב והרבה ציוד כדי לבצע את העבודה.

אסבסט הוא חומר מסוכן ששימש בבנייה עד שנאסר בארה"ב בשנת 1988. סיבי אסבסט משתחררים לאוויר כאשר חותכים, קודחים, משייפים או מפרקים חומרי אסבסט. כאשר חלקיקי אסבסט נשאפים או נבלעים לתוך הריאות או מערכת העיכול שלך, הם עלולים לגרום לסרטן ולמחלות אחרות. על מנת להגן על אנשים מפני חשיפה לאסבסט במהלך תהליך זה, ישנן תקנות שונות שצריכות להתבצע על ידי תעשיות שונות, בהתאם למקום שבו הם עובדים ומה הצעדים שהם ינקטו כדי להכיל את הסיבים בזמן שהם עובדים. הטמנת אסבסט עלולה להיות משימה קשה ומסוכנת. בעזרת מומחים לנושא, העבודה הופכת לקלה יותר.

הטמנת אסבסט היא משימה מסוכנת

היכולת של המומחים לזהות בעיות פוטנציאליות הופכת אותו חשוב לכל מי שחופר או קובר אתרי עבודה באסבסט. זה יכול להימנע מהפעלת קריסת מוקש, מה שיכול בקלות להרוג מישהו שעובד באזורים אלה.

הטמנת אסבסט היא משימה מסוכנת ויקרה. התהליך דורש גם זהירות ותשומת לב רבה מכיוון שתכולת סיבי האסבסט היא רעילה ביותר.

ניתן למצוא אסבסט במקומות רבים, לרבות חומרי בניין, בידוד, מוצרי מלט, אריחי רצפה וכו'. אם אתם מתכננים שיפוץ הבית או המשרד שלכם, תצטרכו לוודא שאין אסבסט.

אסבסט הוא חומר מסוכן ולעתים קרובות בלתי הפיך. כאשר הוא מטופל בצורה לא נכונה, זה יכול לגרום לסרטן ולהשפעות בריאותיות חמורות אחרות. הטמנת אסבסט מומלצת מאוד אך לא תמיד אפשרית.

 

קיימות שלוש שיטות לקבורת אסבסט

1)  שימוש בקבלן לעטוף את האסבסט בחומר בלתי חדיר כמו בטון

2)  אטימת האסבסט במזבלה שצופה בחומר בלתי חדיר כמו אדמה

 3) פינוי האסבסט לשרפה

השימוש ב-PPE יכול לעזור להפחית את החשיפה לאסבסט. בחלק זה נדון בהבדל בין שני סוגי ההגנה.

  • ציוד מגן אישי (PPE) הוא סוג של ציוד מגן אישי המיועד לאדם מסוים. הם מיועדים להגנה מפני סכנות תעסוקתיות מוגדרות תוך השארת סיכונים אחרים ללא שינוי או עם רמות חשיפה מופחתות.
  • אמצעי הגנה אישיים (PPM) הם דרך לצמצם סיכוני חשיפה באזור עבודה או מיקום מסוים על ידי שימוש בבקרות הנדסיות או אמצעי זהירות אישיים כגון חבישת PPE, מודעות לחשיפה של האדם ושמירה על נהלי עבודה בטוחים.

הטמנת אסבסט היא שיטה בשימוש נרחב לפינוי חומרי פסולת מסוכנים. זוהי גם הדרך הנפוצה ביותר עבור אנשים להיפטר מחפצי הבית הלא רצויים או העודפים שלהם.

ארגון הבריאות העולמי אומר שאסבסט הוא אחד מעשרת גורמי המוות המובילים בעולם, עם יותר מ-100,000 מקרי מוות בשנה. ניתן למצוא אסבסט במקומות רבים ושונים, כולל בידוד, צנרת ואריחי תקרה.

הטמנת אסבסטהטמנת אסבסט

המבוגרים בינינו זוכרים היטב את כתבות החדשות הזוועתיות בנושא האסבסט והאנשים שנפגעו ממנו. הצעירים יותר אולי אינם מודעים בכלל לסכנות האסבסט ובכל זאת, ישנם חוקים במדינת ישראל שמגדירים את האסבסט כחומר מסוכן ואסור בשימוש. סכנתו של האסבסט נובעת מהרכבו הפנימי של החומר ובשורות הבאות נספר לכם על טיב הסכנה הזאת ועל האופן בו הגדיר החוק את ההתמודדות איתה, בין היתר באמצעות תהליכים מסודרים ומורשים של פירוק אסבסט, פינוי אסבסט, הטמנת אסבסט וטיפול באסבסט בכלל.

האסבסט – סכנה לחיי אדם

זה נשמע אולי דרמטי, אבל זוהי האמת – האסבסט הוא חומר מסוכן מאוד, שיוצר סכנה ממשית ומוחשית לחיי אדם. הסכנה ממנו נובעת מהרכבו הפנימי של החומר – האסבסט הוא מונח גג תחתו חוסה קבוצה של חומרים טבעיים סיביים המבוססים על מינרלים סיליקטיים של מגנזיום או ברזל. מבחוץ נראה לוח האסבסט כמו לוח רגיל, אחיד במראה, קשיח ושלם. אלא שבתוכו רוחשת וגועשת כמות אדירה של סיבים וחלקיקים מיקרוסקופיים הדחוסים יחד ליצירת הלוח כולו. כל עוד הלוח שלם ואטום, הוא אינו מהווה כל סכנה לסביבה, אך מרגע שהחומר הפנימי שלו נחשף לאוויר הפתוח, הסכנה באה לידי מימוש והשפעתה יכולה להיות ניכרת למרחק. סדק בלוח, שבר או אפילו אובדן הציפוי באזור חיבורי הברגים של הלוח – כל אלה מהווים נקודות תורפה דרכן יכולים הסיבים הזעירים הפנימיים להתפזר באוויר הפתוח.

מרגע שהסיבים משתחררים לאוויר הפתוח, הם יכולים "לנחות" בתוך הריאות של כל אדם או בעל חיים, כאלה המצויים ממש בקרבת הלוח וכאלה המצויים עשרות ק"מ ממנו. החלקיקים המיקרוסקופיים נישאים בקלות רבה ברוח ויכולים לגמוע מרחקים ארוכים במיוחד. או אז הם יכולים פשוט לנשור על גבי הקרקע ולהיטמע בתוכה, או שהם עלולים להפוך לחלק מזרם האוויר שנושם אדם כלשהו אל תוך ריאותיו. מרגע שחדר חלקיק אסבסט אל הריאה, הוא נותר שם ולא יכול לצאת ממנה. לאורך זמן, נוכחותם של סיבי אסבסט בריאות גורמת למחלות ריאה וסרטן הריאה עד כדי סכנת מוות.

התמודדות עם אסבסט

ההתמודדות עם סכנת האסבסט מתחילה באיסור על ייצור ושימוש באסבסט וזהו המצב החוקי בישראל החל מתחילת שנות ה-80. יחד עם זאת, במעמד חקיקת החוק כבר היו קיימים אלפי מבני אסבסט בישראל ולגביהם נקבעו כללים מחמירים על אופן פינוי האסבסט. הכלל הראשון הוא שכל לוח אסבסט שבור, סדוק או לקוי, חייב להיות מופנה בצורה זהירה ומוקפדת ולעבור לאתר הטמנת אסבסט. הכלל השני הוא שכל מכלול אסבסט אותו רוצים לחדש, יחודש באמצעות חומר בנייה אחר כשאת האסבסט עצמו יש לפרק, לפנות ולהעביר לאתר הטמנת אסבסט מורשה. סביב התהליך כולו של פינוי אסבסט נקבעו כללי רישוי והסמכה נוקשים וכיום קיימים בישראל מספר גופים המחזיקים בהסמכה הנדרשת בכדי לעסוק בתחום. כל גורם אחר שלא הוסמך לכך, אינו מורשה לעסוק כלל בפינוי או הטמנת אסבסט.

מהם אתרי הטמנת אסבסט?

ככלל, פסולת בניין היא פסולת סביבתית שאין להשליכה לפחי אשפה ציבוריים ולבטח אין להשליכה בשטח פתוח. בישראל קיימים מספר אתרים להטמנת פסולת בניין, אליהם יש להוביל כל פסולת חול, עפר, ברזל, עץ, אבן, פלסטיק וכן הלאה, המשמשים בענף הבנייה. לוחות, חלקי או שברי אסבסט אינם מהווים חלק מההגדרה הכוללת של פסולת בניין ולחלקים אלה יש אתרי הטמנה ייעודיים הנקראים אתרי הטמנת אסבסט. הסיבה לכך היא שבעוד שאת פסולת הבניין הרגילה ניתן להטמין קרוב אל פני הקרקע ולעיתים אף להשאיר באוויר הפתוח, אסבסט הוא חומר שיש להטמין עמוק בתוך הקרקע ובאופן כזה שלא יסכן את הקרקע מסביב או את מי התהום בסביבה. אתרי הטמנת אסבסט מבוססים על אזורי הטמנה אטומים מכל הכיוונים, בתוכם מניחים את לוחות האסבסט שאותם מכסים בשכבות עבות של עפר, על מנת לבודד אותם לחלוטין מן הסביבה.

כאמור, את התהליך של פירוק ופינוי אסבסט יכולים לבצע אך ורק גורמים מקצועיים מורשים ומוסמכים וכל אחד מן הגורמים הללו, מקפיד מאוד על הובלת כל לוחות וחלקי האסבסט לאחר פינויים, אל אתר הטמנת אסבסט ייעודי, שהוגדר ככזה על פי חוק. הדבר שחשוב להדגיש בהיבט זה הוא, שאתרי הטמנת פסולת בניין אינם יכולים לשמש לצורך הטמנת אסבסט, גם אם זה יותר זול, גם אם הקבלן מתעקש על כך וגם אם אומרים לכם שזה בסדר ואין מה לדאוג. החוק מגדיר בפירוש את חובת ההטמנה של חלקי אסבסט באתרים מורשים של הטמנת אסבסט וכל חריגה מהוראות החוק הללו, יכולה להוביל לסנקציות לא רק על הגורם המקצועי, אלא גם על הלקוח עצמו. על כן, שימו לב שבכל משימה של פינוי אסבסט, אתם מזמינים אך ורק גורמים מורשים ומוסמכים על פי חוק ושבכל משימה כזאת, נלקחים כל חלקי האסבסט ומועברים לאתרים ייעודיים המשמשים לטובת הטמנת אסבסט בצורה בטוחה ומבלי להוות סכנה לסביבה, לקרקע סביבם או למי התהום.

מה היה לנו בכתבה:

צריכים חברה לפינוי אסבסט?
השאירו פרטים בטופס המצורף ונחזור במהירות.

1 #
החברה המומלצת ביותר לפינוי אסבסט
0 %
מקצועיות ואמינות
0 +
לקוחות מרוצים
0 +
פירוקי גגות בשנה האחרונה

אל תעצרו כאן

יש עוד מה לגלות

משכנתא

משכנתא היא הלוואה המשמשת לרכישת נכס. ניתן להשתמש בו לקניית בית, מכונית, סירה או כל נכס אחר שעולה כסף. שליחה משכנתא היא הדרך הנפוצה ביותר

חייגו עכשיו