הטמנת אסבסט מחיר

הזדמנות מציאה למחירים זולים! צרו קשר ותגלו את ההבדל!

צריכים חברה לפינוי אסבסט?
השאירו פרטים בטופס המצורף ונחזור במהירות.

חומר האסבסט שימש בעבר את ענף הבנייה, זאת הודות לתכונות העמידות שיש בו המעניקות לו יכולת בידוד מרשימה ואיכותית. מחירו הזול יחסית, זמינותו הגבוהה ויעילותו המוכחת הביאו יזמים וקבלני בנייה רבים בארץ ליישמו בחלקים שונים במבנים שהקימו. בעקבות מחקרים שבוצעו בשנות השמונים התגלה ממצא מדאיג, שהציג את הסכנות הבריאותיות שיש בחומר האסבסט כאשר הוא חודר למערכת הנשימה בגוף האדם.

ממצאים חשובים אלו הביאו להסדרת חוק חדש יחסית בנוגע לשימוש בחומר האסבסט, וכיום חומר זה אסור לשימוש לכל צורך ומטרה שהיא, וכן כל מסחר, מכירה או קנייה של חומרי אסבסט כדי לצמצם את החשיפה אליו. כיוון שהאסבסט היה בשימוש בתפוצה רחבה במשך שנים רבות, חוק האסבסט עוסק גם בחובת פינוי וסילוק מפגעי אסבסט משטחים פרטיים וציבוריים, כאשר התקנות מחייבות להעביר את פסולת האסבסט אל אתר הטמנת אסבסט מורשה.

מדוע האסבסט נחשב לחומר מסוכן?

תכונותיו הבולטות של האסבסט הן חוזק ועמידות גבוהה במיוחד, ולכן הוא שימש לצרכי בידוד של מבנים, בידוד תרמי וגם בידוד אקוסטי. הסכנה הקיימת באסבסט היא הגעתם של סיבי אסבסט מיקרוסקופיים אל תוך מערכת הנשימה, ויצירת מחלות ודלקות ריאה קשות ומורכבות כתוצאה מעמידותם וחוזקם של הסיבים, וכן חוסר יכולתם להתפנות מהגוף באופן טבעי.

יש להדגיש כי הסכנה של האסבסט היא סביבתית, כיוון שסיבי האסבסט הינם קלים ולכן עשויים להינשא באוויר באופן מהיר. בנוסף, קיימת סכנה בריאותית רק בחשיפה אל אבק אסבסט המכיל את חלקיקי האסבסט, דבר העשוי להתרחש במשטחי אסבסט בלויים הנמצאים במבנים כיוון שחוסר שלמותם מעיד על שחרור של סיבי אסבסט מזהם לאוויר.

ראו גם: איך מזהים אסבסט?

אסבסט

האם כל משטח שיש בו אסבסט מהווה סכנה לסביבה?

אסבסט צמנט שימש בעיקר עבור תהליכי הקמת מבנים, אם לצורך חיפוי ובידוד של גגות, קירות, רעפים, צינורות מים, מרזבים ועוד. אסבסט פריך שימש לרוב כחומר בידוד איכותי ויעיל לתעשייה, וכן עבור בידוד אקוסטי במבנים ציבוריים גדולים. קיימת הבחנה בין שני סוגי אסבסט אלו כיוון שאסבסט פריך עשוי לשחרר סיבי אסבסט לאוויר גם כשהוא במצב שלם, זאת משום שהוא עשוי להתפורר במהירות גם במגע קל בלבד, בשונה מאסבסט-צמנט שהינו חומר חזק יותר ומהווה סכנה סביבתית רק שהוא שבור / סדוק.

לכן כדי להבין האם האסבסט שקיים במקום מגורים / מבנה ציבורי / מוצרים תעשייתיים וכו' מעמיד בסכנה את האנשים הנמצאים בסביבתו, יש לזהות באיזה סוג אסבסט מדובר והאם יש לפנותו אופן מידי אל עבר אתר הטמנה ייעודי.

איך אפשר לזהות את הימצאותו של חומר האסבסט במבנה?

כאמור, חלקי ומשטחי אסבסט שימשו רבות את ענף הבנייה, ולכן אם מבחינים במבנים שעל חלקיו מיושמים משטחי אסבסט-צמנט שהם פגומים – יש לפנות אל קבלן פינוי אסבסט מורשה שיפרק את המפגע, ויעבירו בצורה בטוחה אל אתר הטמנת אסבסט. יחד עם זאת לא תמיד ניתן לזהות באופן מוחשי את הימצאותו של מפגע אסבסט, ולכן יש לפנות אל בודקי אסבסט מקצועיים שיבחנו את השטח באמצעות מכשור מיוחד, ייקחו דגימה מהמשטח כדי לבצע בדיקת מעבדה מקיפה, ולאחר מכן יציגו את הממצאים ויתנו הנחיה ומידע בנוגע לתהליך פינוי אסבסט, הטמנת אסבסט מחיר ועוד פעולות הכרחיות.

ראו גם: בדיקת אסבסט מחיר

למי לפנות אם רוצים לפנות משטחי אסבסט?

כאשר מתגלה בבדיקה כי קיים מפגע אסבסט מסוכן, אם מדובר על משטחי אסבסט-צמנט שבורים או חלקי אסבסט-פריך העלולים להתפורר, יש לפנות באופן מידי אל קבלן פינוי אסבסט מורשה. איש מקצוע זה קיבל את ההכשרה והסמכה לביצוע עבודת הפירוק והפינוי של מפגעי אסבסט מטעם המשרד להגנת הסביבה, ובאחריותו לבצע את עבודת הפינוי בצורה בטוחה, זהירה ועם מינימום סכנה לסביבה. חוק פינוי אסבסט מתיר לבצע פינוי אסבסט באופן עצמאי, זאת במידה ומדובר על משטח אסבסט-צמנט שהוא במצב שלם ונמצא בשטח פרטי. בנוסף לכך, התקנות מאפשרות לבצע פינוי עצמאי של אסבסט רק אם מדובר על משטח אסבסט שאינו עולה על 50 מ"ר, ומבצע הפינוי הינו אדם בוגר שגילו מעל 18 שנה.

מה העלות של תהליך פינוי אסבסט?

תהליך פינוי אסבסט המבוצע באופן מקצועי על ידי בעל מקצוע כרוך בעלות משתנה, זאת בהתאם לגודל שטח האסבסט הדורש פינוי, מורכבות העבודה, מקום הימצאותו של משטח האסבסט הזקוק לפינוי, העלות של פעולת הטמנת האסבסט באתר המורשה לכך ועוד פרמטרים רבים נוספים.

הטמנת אסבסטהטמנת אסבסט

אסבסט הוא סיב מינרלי הקיים באופן טבעי שנכרה לראשונה והשתמשו בו כחומר בידוד ועמיד בפני אש. הוא היה בשימוש נרחב בייצור ובבנייה עד סוף שנות ה-70, כאשר התגלה כי אסבסט עלול לגרום לבעיות נשימה, סרטן ומצבים בריאותיים חמורים אחרים.

הטמנת אסבסט בסוף תוחלת החיים של בניין היא קריטית להבטחת בטיחות לטווח ארוך. התהליך דורש ציוד מיוחד כמו מכלים אטומים, משאיות כבדות וציוד מיוחד כמו ויברטורי בטון כדי לדחוס את החומר למסה מוצקה לפני שניתן יהיה לקבור אותו עמוק מתחת לאדמה.

סילוק בטוח של אסבסט חייב להתבצע בהתאם לתקנות המחמירות שנקבעו על ידי מנהל הבריאות לבטיחות בעבודה.

 

סכנות האסבסט

אסבסט הוא מסרטן מסוכן שהוכח כגורם לסרטן ריאות, מזותליומה ואסבסטוזיס. הוא רעיל מאוד והדרך היחידה להגן על אנשים מהשפעותיו היא על ידי הסרתו. הדרך הנפוצה ביותר להסרת אסבסט היא באמצעות תהליך רטוב הכולל שימוש במים, חום, קיטור או כימיקלים. תהליך רטוב זה הורס את סיבי האסבסט תוך שחרור חום וקיטור שעלולים להזיק לעובדים. תהליך יבש משתמש בפחות מים אך יותר ציוד מכני. זה הופך אותו ליקר יותר מתהליך רטוב אך בטוח יותר לעובדים מכיוון שאין כימיקלים מעורבים בשיטה זו של סילוק.

 

אסבסט היה נפוץ מאוד

אמריקה ייצרה כמעט 3.1 מיליארד טונות של אסבסט במאה ה-20, וזה הספיק כדי לכסות את מדינת מיזורי למרחק של קילומטרים עמוקים באבק רעיל. הוא נמצא בבתי ספר ישנים, בתי חולים וכנסיות שנבנו עם "אסבסט צמנט". ישנה דאגה גוברת לגבי הסכנות של אסבסט וכיצד ניתן לשחרר אותו בקלות לאוויר כשלא נזהרים. אסבסט הוא סוג של סיבים מינרליים המגיעים מכמה סוגים של מינרלים דמויי סלע כולל סרפנטיניט ואמפיבול. כאשר מינרלים אלו מחוממים או נמעכים, הם משחררים סיבים מיקרוסקופיים הניתנים לשאיפה ולגרום למחלות מסכנות חיים כגון סרטן מזותליומה.

 

איך מבצעים הטמנת אסבסט?

ישנם ארבעה שלבים לקבורה:

  • ראשית, האסבסט מוסר מהמבנה;
  • שנית, האסבסט מועמס למכונה שתוכננה במיוחד;
  • שלישית, המכונה כותשת ואורזת את סיבי האסבסט המעורבים וחלקיקים מינרלים; 
  • רביעית, החומר נשפך בחזרה למקומו.

 

עם הגידול במספר התקנות בנושא אסבסט, ארצות הברית החלה לקבור אסבסט במזבלות. עדיין יש הרבה אנשים בחוץ המאמינים שהם לא יכולים להיפטר מהרכוש עמוס האסבסט שלהם. לקבור אותו, למכור אותו לחברת הטמנה או להעביר אותו למקום אחר. הטמנת אסבסט היא תהליך מסובך ומסוכן. זה יכול לקחת שבועות של חפירה, עבודה שוברת גב והרבה ציוד כדי לבצע את העבודה.

אסבסט הוא חומר מסוכן ששימש בבנייה עד שנאסר בארה"ב בשנת 1988. סיבי אסבסט משתחררים לאוויר כאשר חותכים, קודחים, משייפים או מפרקים חומרי אסבסט. כאשר חלקיקי אסבסט נשאפים או נבלעים לתוך הריאות או מערכת העיכול שלך, הם עלולים לגרום לסרטן ולמחלות אחרות. על מנת להגן על אנשים מפני חשיפה לאסבסט במהלך תהליך זה, ישנן תקנות שונות שצריכות להתבצע על ידי תעשיות שונות, בהתאם למקום שבו הם עובדים ומה הצעדים שהם ינקטו כדי להכיל את הסיבים בזמן שהם עובדים. הטמנת אסבסט עלולה להיות משימה קשה ומסוכנת. בעזרת מומחים לנושא, העבודה הופכת לקלה יותר.

הטמנת אסבסט היא משימה מסוכנת

היכולת של המומחים לזהות בעיות פוטנציאליות הופכת אותו חשוב לכל מי שחופר או קובר אתרי עבודה באסבסט. זה יכול להימנע מהפעלת קריסת מוקש, מה שיכול בקלות להרוג מישהו שעובד באזורים אלה.

הטמנת אסבסט היא משימה מסוכנת ויקרה. התהליך דורש גם זהירות ותשומת לב רבה מכיוון שתכולת סיבי האסבסט היא רעילה ביותר.

ניתן למצוא אסבסט במקומות רבים, לרבות חומרי בניין, בידוד, מוצרי מלט, אריחי רצפה וכו'. אם אתם מתכננים שיפוץ הבית או המשרד שלכם, תצטרכו לוודא שאין אסבסט.

אסבסט הוא חומר מסוכן ולעתים קרובות בלתי הפיך. כאשר הוא מטופל בצורה לא נכונה, זה יכול לגרום לסרטן ולהשפעות בריאותיות חמורות אחרות. הטמנת אסבסט מומלצת מאוד אך לא תמיד אפשרית.

 

קיימות שלוש שיטות לקבורת אסבסט

1)  שימוש בקבלן לעטוף את האסבסט בחומר בלתי חדיר כמו בטון

2)  אטימת האסבסט במזבלה שצופה בחומר בלתי חדיר כמו אדמה

 3) פינוי האסבסט לשרפה

השימוש ב-PPE יכול לעזור להפחית את החשיפה לאסבסט. בחלק זה נדון בהבדל בין שני סוגי ההגנה.

  • ציוד מגן אישי (PPE) הוא סוג של ציוד מגן אישי המיועד לאדם מסוים. הם מיועדים להגנה מפני סכנות תעסוקתיות מוגדרות תוך השארת סיכונים אחרים ללא שינוי או עם רמות חשיפה מופחתות.
  • אמצעי הגנה אישיים (PPM) הם דרך לצמצם סיכוני חשיפה באזור עבודה או מיקום מסוים על ידי שימוש בבקרות הנדסיות או אמצעי זהירות אישיים כגון חבישת PPE, מודעות לחשיפה של האדם ושמירה על נהלי עבודה בטוחים.

הטמנת אסבסט היא שיטה בשימוש נרחב לפינוי חומרי פסולת מסוכנים. זוהי גם הדרך הנפוצה ביותר עבור אנשים להיפטר מחפצי הבית הלא רצויים או העודפים שלהם.

ארגון הבריאות העולמי אומר שאסבסט הוא אחד מעשרת גורמי המוות המובילים בעולם, עם יותר מ-100,000 מקרי מוות בשנה. ניתן למצוא אסבסט במקומות רבים ושונים, כולל בידוד, צנרת ואריחי תקרה.

הטמנת אסבסטהטמנת אסבסט

המבוגרים בינינו זוכרים היטב את כתבות החדשות הזוועתיות בנושא האסבסט והאנשים שנפגעו ממנו. הצעירים יותר אולי אינם מודעים בכלל לסכנות האסבסט ובכל זאת, ישנם חוקים במדינת ישראל שמגדירים את האסבסט כחומר מסוכן ואסור בשימוש. סכנתו של האסבסט נובעת מהרכבו הפנימי של החומר ובשורות הבאות נספר לכם על טיב הסכנה הזאת ועל האופן בו הגדיר החוק את ההתמודדות איתה, בין היתר באמצעות תהליכים מסודרים ומורשים של פירוק אסבסט, פינוי אסבסט, הטמנת אסבסט וטיפול באסבסט בכלל.

האסבסט – סכנה לחיי אדם

זה נשמע אולי דרמטי, אבל זוהי האמת – האסבסט הוא חומר מסוכן מאוד, שיוצר סכנה ממשית ומוחשית לחיי אדם. הסכנה ממנו נובעת מהרכבו הפנימי של החומר – האסבסט הוא מונח גג תחתו חוסה קבוצה של חומרים טבעיים סיביים המבוססים על מינרלים סיליקטיים של מגנזיום או ברזל. מבחוץ נראה לוח האסבסט כמו לוח רגיל, אחיד במראה, קשיח ושלם. אלא שבתוכו רוחשת וגועשת כמות אדירה של סיבים וחלקיקים מיקרוסקופיים הדחוסים יחד ליצירת הלוח כולו. כל עוד הלוח שלם ואטום, הוא אינו מהווה כל סכנה לסביבה, אך מרגע שהחומר הפנימי שלו נחשף לאוויר הפתוח, הסכנה באה לידי מימוש והשפעתה יכולה להיות ניכרת למרחק. סדק בלוח, שבר או אפילו אובדן הציפוי באזור חיבורי הברגים של הלוח – כל אלה מהווים נקודות תורפה דרכן יכולים הסיבים הזעירים הפנימיים להתפזר באוויר הפתוח.

מרגע שהסיבים משתחררים לאוויר הפתוח, הם יכולים "לנחות" בתוך הריאות של כל אדם או בעל חיים, כאלה המצויים ממש בקרבת הלוח וכאלה המצויים עשרות ק"מ ממנו. החלקיקים המיקרוסקופיים נישאים בקלות רבה ברוח ויכולים לגמוע מרחקים ארוכים במיוחד. או אז הם יכולים פשוט לנשור על גבי הקרקע ולהיטמע בתוכה, או שהם עלולים להפוך לחלק מזרם האוויר שנושם אדם כלשהו אל תוך ריאותיו. מרגע שחדר חלקיק אסבסט אל הריאה, הוא נותר שם ולא יכול לצאת ממנה. לאורך זמן, נוכחותם של סיבי אסבסט בריאות גורמת למחלות ריאה וסרטן הריאה עד כדי סכנת מוות.

התמודדות עם אסבסט

ההתמודדות עם סכנת האסבסט מתחילה באיסור על ייצור ושימוש באסבסט וזהו המצב החוקי בישראל החל מתחילת שנות ה-80. יחד עם זאת, במעמד חקיקת החוק כבר היו קיימים אלפי מבני אסבסט בישראל ולגביהם נקבעו כללים מחמירים על אופן פינוי האסבסט. הכלל הראשון הוא שכל לוח אסבסט שבור, סדוק או לקוי, חייב להיות מופנה בצורה זהירה ומוקפדת ולעבור לאתר הטמנת אסבסט. הכלל השני הוא שכל מכלול אסבסט אותו רוצים לחדש, יחודש באמצעות חומר בנייה אחר כשאת האסבסט עצמו יש לפרק, לפנות ולהעביר לאתר הטמנת אסבסט מורשה. סביב התהליך כולו של פינוי אסבסט נקבעו כללי רישוי והסמכה נוקשים וכיום קיימים בישראל מספר גופים המחזיקים בהסמכה הנדרשת בכדי לעסוק בתחום. כל גורם אחר שלא הוסמך לכך, אינו מורשה לעסוק כלל בפינוי או הטמנת אסבסט.

מהם אתרי הטמנת אסבסט?

ככלל, פסולת בניין היא פסולת סביבתית שאין להשליכה לפחי אשפה ציבוריים ולבטח אין להשליכה בשטח פתוח. בישראל קיימים מספר אתרים להטמנת פסולת בניין, אליהם יש להוביל כל פסולת חול, עפר, ברזל, עץ, אבן, פלסטיק וכן הלאה, המשמשים בענף הבנייה. לוחות, חלקי או שברי אסבסט אינם מהווים חלק מההגדרה הכוללת של פסולת בניין ולחלקים אלה יש אתרי הטמנה ייעודיים הנקראים אתרי הטמנת אסבסט. הסיבה לכך היא שבעוד שאת פסולת הבניין הרגילה ניתן להטמין קרוב אל פני הקרקע ולעיתים אף להשאיר באוויר הפתוח, אסבסט הוא חומר שיש להטמין עמוק בתוך הקרקע ובאופן כזה שלא יסכן את הקרקע מסביב או את מי התהום בסביבה. אתרי הטמנת אסבסט מבוססים על אזורי הטמנה אטומים מכל הכיוונים, בתוכם מניחים את לוחות האסבסט שאותם מכסים בשכבות עבות של עפר, על מנת לבודד אותם לחלוטין מן הסביבה.

כאמור, את התהליך של פירוק ופינוי אסבסט יכולים לבצע אך ורק גורמים מקצועיים מורשים ומוסמכים וכל אחד מן הגורמים הללו, מקפיד מאוד על הובלת כל לוחות וחלקי האסבסט לאחר פינויים, אל אתר הטמנת אסבסט ייעודי, שהוגדר ככזה על פי חוק. הדבר שחשוב להדגיש בהיבט זה הוא, שאתרי הטמנת פסולת בניין אינם יכולים לשמש לצורך הטמנת אסבסט, גם אם זה יותר זול, גם אם הקבלן מתעקש על כך וגם אם אומרים לכם שזה בסדר ואין מה לדאוג. החוק מגדיר בפירוש את חובת ההטמנה של חלקי אסבסט באתרים מורשים של הטמנת אסבסט וכל חריגה מהוראות החוק הללו, יכולה להוביל לסנקציות לא רק על הגורם המקצועי, אלא גם על הלקוח עצמו. על כן, שימו לב שבכל משימה של פינוי אסבסט, אתם מזמינים אך ורק גורמים מורשים ומוסמכים על פי חוק ושבכל משימה כזאת, נלקחים כל חלקי האסבסט ומועברים לאתרים ייעודיים המשמשים לטובת הטמנת אסבסט בצורה בטוחה ומבלי להוות סכנה לסביבה, לקרקע סביבם או למי התהום.

מה היה לנו בכתבה:

צריכים חברה לפינוי אסבסט?
השאירו פרטים בטופס המצורף ונחזור במהירות.

1 #
החברה המומלצת ביותר לפינוי אסבסט
0 %
מקצועיות ואמינות
0 +
לקוחות מרוצים
0 +
פירוקי גגות בשנה האחרונה

אל תעצרו כאן

יש עוד מה לגלות

פינוי אסבסט חריש

פינוי גג אסבסט הוא הכרחי. בכל רגע שאנו נשארים עם גג האסבסט השבור והבלוי, אנחנו מסכנים את חיינו, חיי הסביבה שלנו או משפחתנו. גם אם

פינוי אסבסט עומר

פינוי גג אסבסט הוא הכרחי. בכל רגע שאנו נשארים עם גג האסבסט השבור והבלוי, אנחנו מסכנים את חיינו, חיי הסביבה שלנו או משפחתנו. גם אם

חייגו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!